Duyuru Paneli bisiklet Macerası...
Games Dosya Haberler En Güncel Startup ve Girişimcilik Girişimciliğin start-up'tan farkı nedir?
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Girişimciliğin start-up'tan farkı nedir?
#1
Star 
Girişimciliğin start-up'tan farkı nedir?*
Günümüz iş dünyasının popüler kavramlarından girişimcilik ve start-up sıkça birbirine karıştırılıyor. Peki gerçekte bu iki kavramın birbirinden farkı nedir?
[Resim: 1920_istock-920406604-238392.jpg?10000]Bir işi veya işletmeyi yürütmek, özveri ve stratejinin yanı sıra ayrıntılara dikkat etmekten de geçiyor. Şirketin gelişmesini sağlamak, fikirlerin uygun şekilde koordine edilmesine bağlı. Burada dikkat çeken nokta ise start-up ve girişimciliğin farkıdır. Her start-up’ın bir girişimcilik örneği olmadığı, başarılı şirketler tarafından özenle anlaşılan bir noktadır.
Günümüzde birçok start-up örneği olduğu gibi birçok girişimcilik örneği de mevcut. Ancak bu iki kavram arasında bazı temel farklar bulunuyor. Bir start-up’ın kurucusu bir girişimcidir, ancak aralarındaki temek fark sahip oldukları hedeflerde ortaya çıkar.
Girişimcilik nedir?
Start-up ve girişimcilik arasındaki farkı anlamanın en iyi yolu, bu iki kavramı açıklamaktan geçer. Girişimci iş fırsatları yaratmaya hazır olan, yeni iş sistemleri yaratan ve elde ettiği tüm fırsatları sadece finansal kazanç için kullanan kişiye denir. Girişimciliğin de kendi içerisinde iç girişimci ve sosyal girişimci gibi çeşitleri vardır. İç girişimcinin aksine sosyal girişimci, finansal çıkarı öncelik olarak düşünmeyen girişimcidir.
Start-up nedir?
Start-up’ların çoğu birer girişimcilik örneğidir. Ancak start-up’ları girişimcilerden ayıran, start-up’ların sahip oldukları hedeflerdir. Genel anlamda start-up’lar sürekli yeni bir iş oluşturmaya çalışırlar. Söz konusu iş için ideal görünmeyen özellikleri değiştirler ve mevcut işi en iyi haline getirmek için çaba sarfederler. Girişimcilerin önceliği her zaman finansal hedefleriyken, start-up’lar öncelik olarak inovasyonu ön planda tutarlar. Finansal yönden daha bağımsız olmanın getirdiği özgürlükle start’up’ların yeni fikirleri denemeye daha açık oldukları söylenebilir.
Girişimcilik ve start-up arasındaki temel farklardan biri de maddi döngünün tamamlanması gerekliliğidir. Bir işletme; değer kalemi yaratma, bu değer kalemini potansiyel müşteriler için üretme, teslim etme ve ödeme alma döngüsü tamamlanmadan ayakta kalamaz. Girişimciler için bu maddi döngüyü tamamlayıp kar sağlamak zorunlu bir süreçtir. Ancak start’up’lar için bu maddi döngünün tamamlanması zorunluluğu söz konusu değildir. Bu durum da zaman zaman start-up’ların, iflasa dahi sürükleyebilecek finansal krizlerle karşı karşıya kalmalarına yol açabilmektedir.
Bir start-up’ın en dezavantajlı yanlarından biri ise, start-up’ın sahibinin üzerine yüklediği risk ve baskıdır. Bir start-up’ın başarısı veya başarısızlığı, start-up sahibinin kariyerini doğrudan etkileyecektir. Bir start-up için çok fazla vaatte bulunulması ve sermaye toplanması gerekebilir, ancak hedeflenen noktaya ulaşılamaması durumunda start-up sahibinin ticari itibarı negatif anlamda etkilenecektir.Herhangi bir işletmenin taşıdığı en büyük risklerden biri de ticari borçlar ve bu borçların nasıl ödeneceğidir. Start-up’lar genellikle kendi kendilerine yetemeyecek bir finansal yapıda oldukları için kredi alma yoluna giderler. Eğer start-up yeterince kar edemezse, mevcut kredi borçlarını ödemek zorlaşabilir ve start-up’ı iflasa sürükleyebilir.

 Sadece gülüşümü yakala, öfkem sana ağır gelir!!


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi
loading...